Ograniczniki przepięć

Ograniczniki przepięć

Ogranicznik przepięć to urządzenie, które chroni przed nadmiernym napięciem w sieci elektrycznej, które może spowodować uszkodzenie urządzeń elektrycznych w domu. W domu jednorodzinnym ogranicznik przepięć zwykle instaluje się w skrzynce rozdzielczej obok licznika.

Ogranicznik przepięć działa poprzez przeprowadzenie nadmiarowego napięcia do ziemi zanim może ono uszkodzić urządzenia elektryczne. Dlatego ważne jest, aby ogranicznik przepięć był poprawnie podłączony do uziemienia domu.

Przed zakupem ogranicznika przepięć należy skonsultować się z fachowcem lub elektrykiem, aby wybrać odpowiedni model i określić najlepsze miejsce jego instalacji.

W Polsce nie ma obowiązku instalacji ogranicznika przepięć w domach jednorodzinnych, ale zaleca się jego stosowanie w celu ochrony urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięć, które mogą wystąpić w sieci elektrycznej. Warto również zauważyć, że niektóre ubezpieczalnie wymagają instalacji ogranicznika przepięć w celu uzyskania ubezpieczenia od skutków przepięć.

Ostatecznie decyzja o instalacji ogranicznika przepięć w domu jednorodzinnym zależy od właściciela domu i jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Jednakże, ze względu na korzyści, jakie może przynieść, warto rozważyć jego zastosowanie.

Istnieją różne rodzaje ograniczników przepięć, które można stosować w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań. Poniżej przedstawiam krótkie omówienie kilku najczęściej stosowanych rodzajów ograniczników przepięć:

  1. Ograniczniki przepięć typu 1 - stosowane w miejscach, gdzie występują wysokie poziomy ryzyka przepięć, takie jak elektrownie, stacje transformatorowe, hale produkcyjne, itp. Ograniczniki typu 1 są w stanie znieść wysokie poziomy napięć, a ich zadaniem jest ochrona urządzeń na liniach zasilających w budynku.

  2. Ograniczniki przepięć typu 2 - stosowane głównie w budynkach mieszkalnych i biurowych. Ograniczniki typu 2 chronią urządzenia elektryczne w przypadku przepięć wynikających z uderzeń pioruna, a także innych przyczyn, takich jak przeciążenia sieci zasilającej lub przełączanie obwodów.

  3. Ograniczniki przepięć typu 3 - stosowane bezpośrednio przy urządzeniach elektrycznych, takich jak komputery, telewizory, sprzęt AGD itp. Ograniczniki typu 3 zapewniają ochronę przed przepięciami na niskim poziomie, które mogą powodować uszkodzenia wrażliwych urządzeń.

  4. Ograniczniki przepięć hybrydowe - łączą w sobie cechy ograniczników typu 1 i 2. Ograniczniki hybrydowe są w stanie znieść bardzo wysokie poziomy napięć, ale jednocześnie zapewniają ochronę przed przepięciami o mniejszej sile, takimi jak te wynikające z przeciążeń sieci zasilającej.

  5. Ograniczniki przepięć na szynie DIN - montowane na szynie montażowej w skrzynce rozdzielczej. Ograniczniki przepięć na szynie DIN są bardzo wygodne w instalacji i wymianie, a także oferują szeroką gamę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

  6. Ograniczniki przepięć bezszczotkowe (beziskrowe) - stosowane w miejscach, gdzie wymagana jest szczególnie wysoka niezawodność i bezpieczeństwo, takich jak w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach, laboratoriach itp. Ograniczniki bezszczotkowe charakteryzują się niskim poziomem wydzielania ciepła i brakiem iskier podczas pracy, co pozwala uniknąć zagrożenia wybuchem.

Źródło zdjęć w tym artykule : własne wawren.pl

 

O mnie

Wawren Instalacje Elektryczne

Wykonuje instalacje elekryczne, ich modernizacje i naprawy, montotiring wizyjny, systemy alarmowe i wideodomofony.

Godziny pracy

Pracuje 24h/7. W godzinach nocnych i świątecznych prosze dzwonić tylko w pilnych i nagłych przypadkach.

24 h / 7 dni w tygodniu :)

📞 695021980

📞 577935994

📨 : wawren.elektryk@gmail.com